خاطرات يک گيشا

 

چشمان دخترک مسحور کننده بود. مادر می بایست مریض می شد. بختت که سیاه باشد از زمین و زمان بر سرت هوار می شود. فروخته می شوی تا خرج بیماری مادر جور شود. جور می شود اما مرگشان از پیش نوشته شده بود. هم پدر و هم مادر.

می بایست فروخته می شدی. نه به این دلیل که مادر زنده بماند. به این دلیل که آینده ات رقم بخورد.آینده تان. آینده تو و خواهرت. مادر هم می بایست مریضی اش طول بکشد تا پدر برای فروش شما قانع شود.

دیشب خاطرات یک گیشا را دیدیم. تکان دهنده بود و عذاب آور. دیدیم بد نیست پست جدید را به مطلبی در مورد گیشا ها اختصاص دهیم.

                                 memoirsofageisha_teaser.jpg

فیلم  Memoirs Of A Geishaیا خاطرات یک گیشا بر اساس کتابی با همین نام اثر آرتور گلدن ساخته شده. آرتور گلدن پس از مصاحبه ای که با  Iwasaki یکی از معروف ترین گیشاهای ژاپن داشته، قول می دهد که با استفاده از داستان زندگی او و بدون اینکه نامی از وی  در کتاب آورده شود، داستان خودش را با الهام از زندگی این گیشای افسانه ای بنویسد. ولی گلدن به قول خودش پابند نمی ماند و در دیباچه کتاب نام Iwasaki رو می آورد که این امر دردسرهای زیادی برای این گیشای معروف که خودش را در 29 سالگی بازنشست کرده بود به وجود میاورد.طبق سنتی محرمانه یک گیشا مجاز نیست که سنتها و اصول گیشا ها را افشا کند.Iwasaki از گلدن شکایت می کند و عنوان می کند که گلدن واقعیت و تخیل را با هم آمیخته است و اصول سنتی گیشاها را تحریف کرده است. برای مثال فروش "ب ک ا ر ت"  در میان گیشا ها وجود خارجی نداشته و صرفاً زائیده تخیل گلدن است. برای جبران این کار Iwasaki وارد عمل شده  و اتو بیوگرافی خودش رو با نام  Geisha of Gion و A Life in the US  در انگلیس  منتشر می کند.

هم دیدن فیلم و هم خوندن کتاب رو اکیداً به شما توصیه می کنم. ولی کتاب بهتره چون بر خلاف کتاب، فیلم اصرار چندانی به معرفی دقیق و مفصل آداب و رسوم گیشاها ندارد.

/ 93 نظر / 33 بازدید
نمایش نظرات قبلی
يه آدم كور!

۱ـ ازخداچه تفسیری داری؟ ۲ـ انتظار یعنی چه؟ ۳ـ شکست یعنی چه؟ ۴ـ آزادی یعنی چه؟ *** من آپ کردم... منتظرت هستم... ميای ديگه؟...

بهارنارنج

می بينم که با دوستای من دوست می شينو صحبت حضوری و وعده می گيرين واسه شام نهار و ... .منم دعوتم ها. ناسلامتی از وبلاگ من همو پیدا کردين.

بهارنارنج

آقا منم بازی

محمد امامي

سلام . دوست داشتم اين کتاب رو بخونم . اما متاسفانه فرصتش رو ندارم . کلی کتاب هست که دنبال فرصتی ام تا بخونمشون . موفق باشيد

پیام

سلام اینجا چرا آپ نمی شه؟ مهرنوش خانم بهترن ان شاالله؟ می بینید این بهار نارنج چه قدر حسوده؟ مارو کرده دزد میگه دوستام و دزدیدی! بی خودی نیست که قرمه سبزی ریخته رو پاش من آپم

روزبه

من با دومین شعرم(Dream) آپ کردم حتما بیا

وحيد

سلام من با (( رجوع به دفتر شعر قدیمی)) آپ کردم ممنون می شم اگه سر بزنی.

فرید شولیزاده

من آینه معنوی تو هستم... به من نگاه کن زیرا من حقیقت گوهره فکری نیاکانت را که در درون تو نهفته است به خودت نشان می دهم