لذت دفتر بزرگ

این وبلاگ مثل یه خونه باغ قدیمیه که ممکنه آدم یه مدت وقت نکنه بهش سر بزنه اما وقتی که بعد از مدتها بیاد و گرد و خاکش رو بگیره آرامش و لذتی به آدم میده که وصف نشدنیه.

بعد از یه دوره چند ساله فیس بوک نشینی به این نتیجه رسیدم هیچ چیز مثل وبلاگ به آدم آرامش نمیده برای نوشتن. نوشتن توی فیس بوک مثل نوشتن روی آبه. پس باز هم به خونه عزیزمون بر می گردیم تا آب و جاروش کنیم و توی هوای پاکش نفس بکشیم.

درسته که توی این چند وقت حسابی درگیر زندگی جدیدمون با پسر کوچولوی شیطونمون هستیم اما دلیل نداره که توی کوچکترین فرصتها هم یه کتاب خوب رو دست نگیریم یا نخواهیم دیگرون رو توی لذت خوندنش سهیم کنیم.

بدون اغراق "دفتر بزرگ" آگوتا کریستوف کتابیه که تا به حال به هر کسی معرفی کردیم به محض اینکه چند صفحه رو ورق زده تا نیم نگاهی بهش بیندازه دیگه کتاب رو زمین نگذاشته و حتما کتاب رو به امانت گرفته چون طاقت نداشته تا خریدنش صبر کنه.

"دفتر بزرگ" رمان نسبتا کوتاهیه که از فصلهای کوتاه دو تا سه صفحه ای تشکیل شده. کوتاه بودن فصلها کتاب رو بسیار آسان خوان کرده. توی هر فصل داستان جذابی اتفاق میفته که در کل رمان رو به یک اثر خیلی جذاب بدل می کنه.

شخصیت های اصلی رمان که دوبرادر دوقلو هستند بسیار عالی پرداخت شدن و به سادگی خواننده رو با خودشون همراه می کنن. با وجودته مایه های طنزی که توی این اثر مینی مالیستی وجود داره اما در مجموع فضای تاریک و سیاهی بر اثر حکمفرماست نویسنده بسیار صریح و رک خشونت و زشتی دنیای کثیف جنگ رو به تصویر می کشه و کاری می کنه که خواننده اون رو با رگ و پی حس کنه.

:دفتر بزرگ" بعد از انتشار با استقبال بینظیر مخاطبان و منتقدان ادبیات مواجه شد و جایزه ی بهترین کتاب اروپایی ADELF رو به خودش اختصاص داد. این کتاب بخش اول از تریلوژی موفق دوقلوهاست و با رمان های "مدرک" و "دروغ سوم" کامل شد. رمان مدرک هم در حال حاضر به زبان فارسی ترجمه شده.( سوشیانت کتاب مدرک رو هم خونده اما بنده فعلا در لیست انتظار هستم تا کتاب به دستم برسه. به محض خوندن این کتاب راجع به اون هم پستی خواهم گذاشت)

خوندن این کتاب رو به همه اونهایی که توی این دور و زمونه اسیر نت و فیس بوک شدن و دیگه حوصله خوندن رمانهای بلند رو ندارن توصیه می کنم.

/ 2 نظر / 38 بازدید
بهاءالدین

من هنوز هم به وبلاگم سر می‌زنم و هر ازگاهی به تکونی بهش می‌دم. خیلی خوبه که شما هم یه تکونی به وبلاگتون دادید کاش بچه ها بازم بیان تو وبلاگاشون بنویسن

مهریl

سلام عزیزممممممممممممم چه خوبه که برگشتین من اینجا رو بیشتر دوست دارم[قلب]